Dzieci z klas 1–3 szkoły podstawowej Jezuickiego Centrum Edukacji od razu zauważyły, że na korytarzu pojawiło się coś nowego. Ich rodzice, czekający na swoje pociechy w „strefie rodzica”, również z zainteresowaniem przyglądali się tej nowej ozdobie.

To niezwykła mapa świata. Z czego została wykonana? Jeszcze czegoś takiego u nas w szkole nie było. Mapa w całości została zrobiona z mchu chrobotka. Co to takiego mech chrobotek? Okazuje się, że potoczna nazwa mech jest mylna, bo tak naprawdę chrobotek jest porostem (hmm… to na pewno ciekawy temat na lekcje przyrody dla naszych uczniów). Występuje on głównie w krajach północnych – na przykład w Skandynawii, na Grenlandii i w Islandii. Również można go spotkać w Polsce w lasach. Uwaga!!! Chrobotek rosnący w lasach i innych naturalnych miejscach jest pod ochroną i nie można go zrywać. A ten chrobotek – wykorzystywany do ozdób – jest specjalnie przystosowany do tego celu. Chrobotek ma bardzo korzystne właściwości – filtruje powietrze z toksyn, pyłów lub nieprzyjemnych zapachów. Ponadto nie potrzebuje naturalnego światła i nie wymaga podlewania. Wystarczy mu wilgoć z powietrza.

Skąd się taka mapa wzięła u nas w szkole? Jest to prezent od Mamy jednego z naszych Uczniów. Bardzo dziękujemy i jesteśmy dumni, że JCE ma tak wspaniałych Rodziców! Pani, która przygotowała tę mapę, chce pozostać anonimowa, więc nie podajemy jej imienia ani nazwiska, ale za to pamiętamy w modlitwie i wyrażamy ogromną naszą wdzięczność. Ta sama Pani przygotowała wcześniej zestawy różańców dla dzieci z klas 1–3, więc też się z dziećmi modliliśmy na różańcu w jej intencji.

A co ta mapa oznacza i czego nas wszystkich może nauczyć?
–Geografii – chcemy, żeby nasi uczniowie poznawali świat i odkrywali nowe jego zakątki.
– Rozwijania postawy ekologicznej – jak często pisze papież Franciszek, Ziemia to nasz wspólny dom, o który wszyscy mamy się troszczyć. Jako społeczność JCE chcemy być zaangażowani w troskę o naszą planetę.
– Uczenia się solidarności z innymi ludźmi – chcemy, aby mapa świata przypominała nam o innych kulturach, krajach, tradycjach. Jako

JCE jesteśmy solidarni z ludźmi w innych częściach świata, szczególnie z tymi, którzy przeżywają trudności, zmagają się z biedą, niepokojami i konfliktami. W minionym roku szkolnym nasz Bank Dobroci JCE i Szkolne Koło Caritas włączyły się w akcję Rodzina Rodzinie. Pomagaliśmy syryjskiej rodzinie mieszkającej w tym kraju, dotkniętym ciężkim i długotrwałym konfliktem. W tym roku nakrętki, które zbieramy w szkole, chcemy przeznaczyć na pomoc krajom afrykańskim w ramach akcji „Nakrętka na misyjne studnie”, prowadzonej przez Diecezję Tarnowską.

A czy Wy macie jakieś nowe i kreatywne pomysły? Macie jakieś pasje, którymi moglibyście się podzielić z naszymi uczniami? A może rodzi się Wam w głowie jakiś plan na ciekawą akcję charytatywną? Szczególnie wartościowe byłyby pomysły akcji, które można by zrealizować w obecnym czasie pandemii, kiedy uczniowie pozostają w domach na nauczaniu zdalnym. Czekamy na Was i zapraszamy do współpracy! Nasz mail to: [email protected]

Serdecznie pozdrawiamy,
Monika Twardowska-Święs i Wojciech Bojanowski SJ
Opiekunowie Banku Dobroci JCE i Szkolnego Koła Caritas
[email protected]

Skip to content