Nowy Sącz, 4 kwietnia 2021 r.

Wielanoc 2021

Kochani Uczniowie z Rodzicami,

Drodzy Nauczyciele oraz Pracownicy JCE,

Szanowni Dobroczyńcy i Przyjaciele,

 

                Zawiść arcykapłanów i faryzeuszy, z powodu wielu dobrych znaków, które uczynił Jezus, sprawiła, że postanowili Go zabić. Zagrażały bowiem ich pozycji społecznej. Zdrada Judasza, była konsekwencją odrzucenia nauki Mistrza i nieposłuszeństwem wyboru drogi, do której pójścia zachęcał. Zaparcie się Piotra, było zwyczajnie niedotrzymaniem wcześniej danego słowa, które przegrało z lękiem przed ludzkim odrzuceniem. Fragmenty opisujące te wydarzenia czytamy zawsze tuż przed Wielkim Tygodniem. Na szczęście, był też dom przyjaciół Łazarza, Marty i Marii, w którym Jezus był zawsze mile widziany, czuł się bezpiecznie, a jego drzwi, były zawsze dla Niego otwarte. W końcu rzecz najważniejsza, która towarzyszyła Jezusowi nieustannie, wyznanie Ojca, że jest umiłowanym Synem.Doświadczenie miłości Ojca, dało Bożemu Dziecięciu siłę aby dźwigać krzyż oraz przyjąć śmierć. Ludzka perspektywa kończy smutną historię. Pozostaje świadectwo Apostołów, którzy wypełniając misję Mistrza, ogłosili światu, że On, Jezus Zmartwychwstał i Żyje!

                Wielki Czwartek, to wspomnienie pamiątki ustanowienia Eucharystii. Dar Eucharystii, który zostawił nam Pan Jezus, jest wyjątkową tajemnicą, jak bardzo On nas ukochał i pragnie z nami być. Od ponad roku żyjemy w pandemii, która zmienia nasze codzienne życiowe palny. Upragniony powrót do normalności oddalają wciąż nowe i przedłużające się obostrzenia. Wielu z nas zastanawia się jak będzie wyglądać przyszłość, traci sens lub gubi się w gąszczu pojawiających się teorii. Jak żyć?

                Św. Ignacy Loyola, ucząc modlitwy w Ćwiczeniach Duchownych, zachęca aby Ewangelię odczytywać w kontekście bieżących wydarzeń, w których przychodzi nam zwyczajnie żyć. Zawiść, zdrada, zaparcie, wciąż są częścią naszej rzeczywistości. Na szczęście są również bliscy i przyjaciele, którzy jak w przypadku Jezusa, są gotowi nas przygarnąć. Ale mocą, która była dla Jezusa źródłem największej siły pozostaje miłość Ojca. W Eucharystii, w sakramencie spowiedzi i komunii, w spotkaniu z Jezusem w Ciemnicy, w Bożym Grobie, na osobistej i rodzinnej modlitwie możemy doświadczyć i zaczerpnąć sił, aby stawić czoła wszechogarniającemu świat lękowi, podważającemu wszelkie zasady i autorytety filozofiom. Dlatego życie wieczne, które było pragnieniem świętych, może być również dzisiaj, dla nas, źródłem pokoju i radości wobec lęków o niepewną przyszłość.

                Życząc Wam radosnego spotkania ze Zmartwychwstałym Panem Jezusem, dziękuję za modlitwę za nas jezuitów, za wszelkie dobre słowo, które jest doświadczeniem ludzkiej przyjaźni i życzliwości, podobnie jakiej doświadczał Jezus w domu Łazarza, Marty i Marii.

/-/ Paweł Brożyniak SJ

Dyrektor JCE

Skocz do treści