W czwartek 10 marca mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole przedstawicieli polskiej firmy InPhoTech zajmującą się fotoniką i zaawansowaną technologią światłowodową, tworzącą nowoczesne rozwiązania oparte na fotonice światłowodowej. Uczniowie klas drugich i trzecich naszego liceum wysłuchali wykładu prowadzonego przez pana prezesa dra hab. inż. Tomasza Nasiłowskiego pt. ‘Witamy w świecie fotoniki’ i ‘Jak zaplanować ścieżkę kariery’. Uczniowie klas nauczania początkowego szkoły podstawowej z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w pokazach doświadczeń fizycznych i chemicznych prowadzonych przez pana mgr. inż. Bartłomieja Wronę.

mgr Dorota Bialic,

nauczyciel fizyki

Komputery kwantowe? Dywergencja pola? Obrót czasoprzestrzeni? – te hasła z pewnością nie są obce naszym uczniom po czwartkowym spotkaniu. 10 marca w JCE mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli firmy InPhoTech – dr. Magdę Sowę i dr. hab. inż. Tomasza Nasiłowskiego.

Nasi uczniowie mieli szansę poznać branżę fotoniki od podstaw, a także ujrzeć piękno fizyki ukrytej za tajemniczymi równaniami Maxwella, z którą przecież mamy do czynienia w urządzeniach, z których korzystamy na co dzień. W dziecinnie prosty sposób zostały objaśnione zasady działania światłowodu, sieci 5G, czy choćby przyczyny nagłego wzrostu gospodarczego Korei Południowej. Szczególnie inspirujące były jednak opowiedziane przez prezesa InPhoTechu perypetie Michała Anioła, Nikola Tesli, czy choćby marki Apple. Historie te nie tylko przeniosły naszych uczniów w świat białych kołnierzyków i szalonych naukowców z Doliny Krzemowej, lecz także przede wszystkim zachęciły ich do przekraczania własnych barier i zrobienia pierwszego kroku.

Jak sam prowadzący zauważył – to jak zaplanujemy naszą przyszłość jest niezwykle ważne – z tej racji uczniowie mieli szansę zadać pytania specjalistom o nieoczywiste tajniki ich dziedzin, a także uzyskać kompleksowe porady o tym, w jaki sposób zdobywać potrzebne nam doświadczenie, które możemy uzyskać chociażby podczas kursów organizowanych przez samą firmę InPhoTech.

Jakub Hevler

klasa 3E LO, JCE

‘Witamy w świecie fotoniki’

Spotkanie z profesorem Nasiłowskim było niezwykle ciekawe. Dowiedzieliśmy się wiele na temat historii rozwoju technologii światłowodowych, polskich rekordów w tej dziedzinie oraz ogromnej ilości zastosowań światłowodów. Pan profesor przedstawiał tematy w bardzo interesujący sposób, a najtrudniejsze aspekty potrafił przekazać w formie zrozumiałej dla każdego. Po spotkaniu na pewno wiele osób zainteresuje się fotoniką, która niewątpliwie jest branżą przyszłości.

Jakub Respekta

3B LO, JCE

Skip to content