Dnia 7.04.2021  odbyły się I Ogólnopolskie Szachowe Mistrzostwa Szkół Jezuickich online, w których brali udział przedstawiciele uczniów wszystkich etapów edukacyjnych Jezuickiego Centrum Edukacyjnego w Nowym Sączu. Mistrzostwa rozgrywane były na platformie chess.com. Liczymy, że wszyscy uczestnicy mieli okazję zapoznać się nie tylko z nową formą gry w szachy, ale również nawiązać znajomość z uczniami z innych szkół jezuickich.

Koordynatorka turnieju szachowego w Liceum dla klas I, II.

Ogromnie cieszę się, że takie przedsięwzięcie miało miejsce. Szachy to sport dla inteligentnych, uczą analitycznego i krytycznego myślenia. Pozwalają na lepsze planowanie  i szukanie strategii. Sprawiają, że grający stają się bardziej kreatywni. Nasi uczniowie podczas mistrzostw świetnie się bawili. Był to czas, w którym można było oderwać się od rutyny nauczania zdalnego. Mam nadzieję, że w przyszłości więcej osób się zdecyduje i odważy na takie przedsięwzięcie.

Koordynatorka turnieju szachowego dla klas IV-VIII

Z powodu trudności technicznych, z klas 1 – 3,  udział wzięły tyko cztery osoby…  Pozostali, którym nie udało się zalogować byli rozczarowani, ale nie zrazili się i czekają na kolejną okazję do gry. Poza tym okazało się, że sporo dzieci wzięłoby udział w turnieju, gdyby odbywał się stacjonarnie!

Koordynatorki turnieju szachowego dla klas I-III

Jeszcze raz serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników turnieju szachowego. Dziękujemy także Dyrekcji JCE,  za zaangażowanie i wsparcie przy tworzeniu nowego projektu.

Koordynatorki turnieju szachowego w JCE

Poniżej przedstawiamy losowo wybrane relacje, wrażenia naszych  uczniów z turnieju. Za wszystkie komentarze dziękujemy. Nadesłane opinie organizatorzy wezmą pod uwagę.

„Turniej był bardzo przyjemnym doświadczeniem, nawet dla osoby, która z szachami dopiero zaczyna, jednak mocno kibicowałem Michałowi. Poziom był naprawdę wysoki, losowałem bardzo poważnych przeciwników. 2 gry przegrałem przez nieuwagę, w szachach każdy jeden ruch może zadecydować o wyniku. Bardzo przyjemnie mi się grało, ale brakowało przerwy, 9 partii pod rząd  to dosyć dużo. Chętnie wziąłbym udział w kolejnej edycji turnieju. Pozdrawiam,  J.”

„W mojej opinii turniej udany. Bardzo spodobała mi się możliwość rozegrania dziewięciu partii turnieju szwajcarskiego. Moim zdaniem jednak powinny zostać uwzględnione podziały na kategorię wiekowe, ponieważ starsze osoby przeważnie lepiej grają w szachy. Ogólne wrażenia pozytywne, miło było rozegrać parę partii z uczniami szkół Jezuickich z całej Polski.
pozdrawiam  M.”

„Turniej szachowy był bardzo ciekawym doświadczeniem uważam, że powinno takich być więcej, ale wolałbym jakby partie były po 10 min na gracza, a nie 15, ponieważ były w moim odczuciu za długie.” F.

„Według mnie turniej ten był dobrze zorganizowany, miło mi się grało jednak uważam, że dla klas szkoły podstawowej 1-3 powinna być oddzielna kategoria, ponieważ chyba sobie nie za dobrze radziły. Mimo wszystko uważam tę inicjatywę za dobrą i trzymam kciuki za dalszy rozwój takich inicjatyw.
Z poważaniem J.”

„Podsumowując cały turniej szkół jezuitów w szachy to cieszę się że taki turniej powstał. W grze królewskiej jednak nigdy nie chodziło o puchary tylko o to żeby pokazać czy jest się dobrym strategiem. Analizując swoją grę widziałem, że zagrałem kilka naprawdę dobrych partii. Na pewno dziwnie się grało przez Internet i lepiej mi się gra, gdy widzę przeciwnika i wiem kim jest, ale jak mówiłem cieszę się, że powstał taki turniej i liczę na kolejne w następnych latach.  Pozdrawiam M.”

„Kilka pierwszych partii było dość prostych. Na trudniejszych rywali trafiliśmy w 3 lub 4 partii i właśnie wtedy zawody zaczynały nabierać emocji. Niektóre partie były wygrane, niektóre przegrane, a nawet pojawił się u mnie 1 remis. Niestety przy ostatnich partiach zaczęło pokazywać się zmęczenie i niestety popełniłem kilka głupich błędów. Wielka szkoda, że w połowie zawodów nie było 10/15 minut przerwy na odpoczynek. Same zawody oceniam bardzo pozytywnie i cieszę się z zajęcia wysokiego miejsca. ” M.

„W regulaminie turnieju zabrakło ważnej kwestii, że w turnieju nie można uczestniczyć dopóki nie zagra się na nowym koncie 10 gier przez co musiałem grać z innego konta. Po za tym turniej był dobrze zorganizowany, stosunkowo trudny.” J.

„Dla mnie te mistrzostwa były czymś naprawdę fajnym i wartościowym. Zawsze uważałam, że szachy jest to sport, w którym trzeba wykorzystać mózg, z którego można wyciągnąć wiele. Dla mnie organizacja była dobra i cieszę się, że wzięłam w nich udział. Nie mogę się doczekać następnych! Na pewno wezmę udział. Pozdrawiam serdecznie M.”

„Na 9 partii wygrałem 4, przegrałem 4 i jeden remis. Mogło mi pójść lepiej ale i tak nie jest źle. Gdyby był kolejny turniej to prosiłbym żeby mi Pani dała znać, ponieważ spodobał mi się. Było dużo graczy więc można było spotkać osoby na różnych poziomach i to też mi się podoba. Pozdrawiam, W.”

„To był super turniej, wiedzieliśmy, że gramy przeciwko starszym, ale się nie stresowaliśmy” M, J. i K.

Najwyższe wyniki z naszych licealistów uzyskali uczniowie:

– Michał Woźniak,

– Patryk Basiaga,

– Mateusz Ciesielski,

– Filip Serafin,

 

Do turnieju szachowego przystąpili uczniowie Ogólnokształcącego Liceum Akademickiego Jezuitów:

 

 1. Patryk Basiaga 2B
 2. Mateusz Ciesielski 1B
 3. Mateusz Dyrek 2B
 4. Jakub Płachta 2 B
 5. Jakub Pyrdoł 2C
 6. Jakub Respekta 2 B
 7. Bartosz Rozum 1B 
 8. Jakub Ruchała 2F
 9. Mateusz Ruchała 2F
 10. Filip Serafin 1B
 11. Michał Woźniak 2B

Uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej Jezuitów z klas IV – VIII reprezentowani byli przez uczniów:

 

 1. Marlena Pietrzak 8b
 2. Wadim Hudyka 8a
 3. Jan Mos 6a
 4. Martyna Tudaj 6a

Klasy 1-3 Niepublicznej Szkoły Podstawowej Jezuitów reprezentowali:

– Maria Mos,  

– Jan Smoleń

– Jakub Cygan, 

– Jan Oleksy, 

– Mikołaj Dyrek.

 

Uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej Jezuitów z klas I-III zgłoszeni do turnieju szachowego to:

 

 1. Xavier Tudaj 1b,
 2. Maciej Bednarek 2b,
 3. Antonina Rękas 2b,
 4. Maria Mos 3a,
 5. Jan Smoleń 3a,
 6. Dariusz Duszenko 3a,
 7. Ignacy Bladowski 3b,
 8. Jakub Cygan 3b,
 9. Mikołaj Dyrek 3b,
 10. Franciszek Gwiżdż – Fortuna 3b,
 11. Bruno Stec  3b,
 12. Jan Oleksy 3b,
 13. Paulina Sorotowicz